Strona główna
Jak leczyć haluksy?
Jak leczyć haluksy?

Jak leczyć haluksy?

03.07.2024

Haluksy, czyli popularne “koślawe paluchy", to powszechny problem zdrowotny, który może powodować ból i dyskomfort podczas chodzenia. Operacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia tego schorzenia, ale aby uniknąć nawrotów po zabiegu, warto przestrzegać kilku kluczowych zasad.

Prawidłowe obuwie to podstawa

Dobór odpowiedniego obuwia jest niezwykle istotny zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu haluksów. Po operacji ważne jest, aby nosić buty o szerokim przodzie, które nie uciskają palców. Unikaj noszenia obcisłych butów oraz wysokich obcasów, które mogą prowadzić do nawrotu deformacji. Warto zainwestować w obuwie ortopedyczne lub wkładki ortopedyczne na miarę, które pomogą utrzymać prawidłowe ułożenie stopy, a także wybierać buty z odpowiednimi materiałami, które pozwolą stopie oddychać i zapewnią jej komfort.

Fizjoterapia i ćwiczenia wzmacniające

Regularne ćwiczenia fizjoterapeutyczne są kluczowe dla utrzymania zdrowia stóp po operacji haluksów. Ćwiczenia te mają na celu poprawę elastyczności i siły mięśni stopy oraz utrzymanie prawidłowego ułożenia palców. Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiedni zestaw ćwiczeń indywidualnie dla każdego pacjenta oraz pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń w domu, które pomogą utrzymać efekty terapii.

Dbaj o higienę i pielęgnację stóp

Higiena i pielęgnacja stóp są niezwykle ważne, zwłaszcza po operacji haluksów. Należy dbać o regularne mycie stóp, stosowanie kremów nawilżających, przycinanie paznokci w sposób zapobiegający wrastaniu, oraz zwracać uwagę na ewentualne otarcia czy odciski. Unikanie długotrwałego przebywania w wilgotnym środowisku może również pomóc w zapobieganiu rozwojowi grzybicy.

Stosuj dietę wspomagającą zdrowie stóp

Jeśli zastanawiasz się, jak leczyć haluksy, wprowadzenie odpowiedniej diety bogatej w witaminy i minerały, takie jak witamina D, wapń, czy magnez, wspomaga regenerację kości i mięśni oraz utrzymanie prawidłowej struktury stopy. Unikaj nadmiernego spożycia soli, która może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie i powodować obrzęki. Pamiętaj także o utrzymaniu prawidłowej masy ciała, gdyż nadwaga może obciążać stawy i mięśnie stóp, co może sprzyjać nawrotom haluksów.